Okres przedświąteczny to czas, kiedy nie tylko planujemy rodzinne spotkania, szykujemy listy prezentów czy też robimy zakupy przedświąteczne. Bardzo istotnym elementem, jeśli chodzi o czas przedświąteczny, są także porządki w naszym mieszkaniu.

To bardzo absorbujące zadanie, jednakże jeśli odpowiednio się do niego zabierzemy, jest spora szansa na to, że unikniemy stresu i nerwów związanych właśnie z tego typu działaniami. Powstaje jednak jedno, zasadnicze pytanie: jak to wszystko dobrze zorganizować?

Przede wszystkim – planuj

Podstawą, jeśli chodzi o odpowiednią organizację porządków w okresie przedświątecznym, jest odpowiednie ich zaplanowanie. Wiadomo, że nie zawsze mamy możliwości do tego, aby wykonać kilka prac porządkowych w ciągu jednego dnia. Dobrze jest zatem umiejętnie rozłożyć sobie to wszystko w czasie. Wówczas nie będziemy mieli absolutnie problemu z tym, że już za moment Wigilia, a my nadal nie umyliśmy okien. Warto zatem wszystkie prace porządkowe, które chcemy wykonać przed Świętami Bożego Narodzenia, zaplanować mniej więcej na trzy – cztery tygodnie wcześniej.

Rozpisz wszystko i trzymaj się planu

Każdy z nas wie, że rzeczy, które „zapisujemy w pamięci” mają tendencję do umykania nam. Czasem po prostu najzwyczajniej w świecie coś nam wylatuje z głowy i przypominamy sobie o tym najczęściej stanowczo za późno. Nie inaczej rzecz się ma, jeśli chodzi o planowanie porządków przedświątecznych. Dobrze jest zatem zapisać sobie wszystkie prace porządkowe, które zamierzamy wykonać i oznaczyć dni, w których będziemy owe prace wykonywać. Taka lista powinna znajdować się w jakimś bardzo dobrze widocznym miejscu – np. przypięta magnesem na lodówce w taki sposób, abyśmy mogli zerkać sobie na ową listę codziennie. Takie działanie z pewnością uchroni nas przed „zapominaniem o czymś ważnym” i tyczy się to nie tylko porządków.

Ważne jest także to, że jeśli na naszej liście znajduje się punkt, mówiący o zatrudnieniu do pewnych prac porządkowych firmy sprzątającej, musimy też umieścić punkt, który będzie przypominał o tym, by odpowiednio wcześniej umówić termin wizyty. Wówczas unikniemy sytuacji, w której przy stole wigilijnym będziemy mieli na przykład mokry dywan, ponieważ nie zdążył on odpowiednio wyschnąć a my nie umówiliśmy wizyty odpowiednio wcześniej.