Posiadanie zwierzaka w domu, to fajna sprawa, jednakże jak wszystko – ma ona swoje plusy i minusy.

Zawsze jest tak, że przyjemności bardzo często idą w parze z obowiązkami. Takim obowiązkiem może być na przykład sprzątanie po naszym zwierzaku. Nie, nie jest to prosta sprawa. Szczególnie, kiedy w grę wchodzi kot.

Czy kot jest kastrowany? – pytam, kiedy dzwoni klientka. Słyszę śmiech i niedowierzanie, bo przecież, kot to kot. Musimy jednak wiedzieć, że kastracja czy też sterylizacja kota oraz jego płeć, ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o sprzątanie po nim. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że zapach i hormony, które wydziela zwierzę przed i po kastracji/sterylizacji są zależne także od jego płci i co istotne – są zupełnie inne. Zmienia się gospodarka hormonalna, zachodzą pewne zmiany w organizmie zwierzęcia – każdy weterynarz Wam to powie! Pytam zatem ponownie, czy kot jest kastrowany. Słyszę, że nie. No i w zasadzie mamy jasną sytuację.

Niezależnie od tego, czy kot bądź kotka zabrudzi nam dywan, w przypadku, kiedy zwierze nie zostanie poddane kastracji / sterylizacji, nie jesteśmy w stanie usunąć jego zapachu. Możemy sprzątnąć plamę. Możemy ją nawet wysuszyć. Ale zapach zostanie. Zatem, jeśli nasz ukochany pupil, wpadł na super pomysł, żeby załatwić się na naszym nowym, pięknym dywanie – nie ma rady. Jeśli nie został wykastrowany / wysterylizowany, dywan nie nadaje się już do niczego. Zapach zostanie, choćbyśmy nie wiem co robili.

Warto jest jednak zaznaczyć, że jeśli nasz pupil został poddany kastracji, usunięcie zabrudzeń z dywanu jest możliwe. Należy jednak bardzo ostrożnie podchodzić do tej kwestii. Jeśli bowiem zabierzemy się za sprzątanie nieumiejętnie, narobimy sobie więcej szkody niż pożytku. Dobrze jest zatem, w przypadku zabrudzeń, które stworzył (zapewne całkiem nieświadomie) nasz pupil, poprosić o pomoc w sprzątaniu firmę, która będzie wiedziała jak wyczyścić zabrudzenia w sposób zgodny z wszelkimi standardami jakości. Mamy wówczas gwarancję, że nasz dywan, tapicerka, czy cokolwiek innego, co zostało zabrudzone, zostanie w sposób bezpieczny przywrócony do stanu wyjściowego. Znów będziemy mogli się cieszyć czystym pomieszczeniem, bez nieprzyjemnych zapachów.